Ako ušetriť peniaze pri kúpe bezpečnostných dverí

Ak si chcete kúpiť nové bezpečnostné dvere do domu či bytu, najprv si musíte porovnať všetky parametre a to najmä:

  • Bezpečnostná trieda (2,3 alebo 4)
  • Požiarna ochrana (30,45 alebo 60 minút)
  • Odhlučnenie (37,39 alebo 42dB)

A v neposlednom rade aj to aký servis daný predajca ponúka – hlavne záručný/pozáručný či servis v prípade vybuchnutia. Takzvaný predajca  „bezpečnostných dverí“ s nízkymi cenami si nemôže dovoliť ponúkať kvalitné služby.

Pýtajte si certifikáty !
Predávajúci by mal byť ochotný ukázať všetky certifikáty a to najmä o bezpečnostnej triede či o protipožiarnej odolnosti. Certifikáty by mali byť písané v slovenskom jazyku.

Uistite sa že všetky údaje sú pravdivé
Všetky údaje (bezpečnostná trieda, protipožiarna odolnosť, krajina pôvodu) by mali byť umiestnené aj na danom výrobku napríklad na štítku z bočnej strany dverí. Ak takéto údaje na výrobku chýbajú, vyvarujte sa im !

Odolnosť proti vlámaniu je udávaná na certifikáte zabezpečenia, ktorý je vydávaný v súlade s európskou normou EN1627. Čím vyššia trieda odolnosti, tým sú dvere bezpečnejšie. Ak trieda odolnosti nie je napísaná v certifikáte môže ísť o falzifikát ! Počet uzamykacích bodov nie je najdôležitejší údaj. Bezpečnosť a pevnosť dverí závisí práve od toho čo nevidíme – od konštrukcie. Poľské či Čínske „bezpečnostné dvere“ sú konštruované z tenkého hliníkového plechu, ktorý je vyplnený voštinou (kartón poskladaný do tvaru včelieho plátu). Takéto „bezpečnostné dvere“ neodolajú zlodejom ani prípadnému požiaru.

Uzamykací bod do zeme je len marketing
Ako sme už spomenuli, nie je vôbec dôležité koľko uzamykacích bodov majú dané bezpečnostné dvere a či majú uzamykací bod do zeme. S takýmto bodom prišla konkurencia pričom sa snažila u zákazníkov navodiť dojem, že len takéto dvere sú „neprekonateľné“. S vlastných skúseností vieme povedať, že bod do zeme je len marketing a to poriadne nebezpečný. Do takéhoto bodu sa veľmi ľahko môže dostať nečistota napr. kamienky a pod. Takáto nečistota potom dokáže úplne zablokovať uzamykací mechanizmus dverí a to už je veľmi nebezpečné napríklad v prípade požiaru či v prípade ak potrebuje blízka osoba pomoc od RZP. Nenechajte sa preto zlákať na marketing a porovnávajte hlavne konštrukciu a vlastnosti dverí.

Uistite sa, že funguje záručný či pozáručný servis
Zistite si aké ďalšie služby firma ponúka (napr. služba otvorenia zabuchnutých dverí, havarijný servis, rýchla výmena vložky,...).

Môžete ušetriť peniaze!
Veľa zákazníkov si už kúpilo „bezpečnostné dvere“ s nízkou kvalitou prevedenia, pretože sa nechali zlákať na cenu. Neskôr sa sťažujú na kvalitu takýchto dverí a nakoniec musia znova vymeniť takéto „bezpečnostné dvere“ za drahšie ale kvalitné bezpečnostné dvere, ktoré vydržia celú generáciu.

Naši partneri